Sześć wskazówek zapewniających dobre funkcjonowanie przesiewacza wibracyjnego

Przesiewacze wibracyjne, działające na zasadzie drgającego sita, rozdzielają proszki i ciecze, usuwają zanieczyszczenia i podnoszą jakość produktu

Porada 1 – Należy prawidłowo ustawić przesiewacz

Właściwie zainstalowany przesiewacz nie będzie wymagał częstych konserwacji. Urządzenie należy ustawić na solidnej, litej posadzce, tłumiącej wszelkie drgania wtórne. Ustawienie maszyny poprzez właściwą regulację obciążników pozwala uzyskać ściśle określony poziom drgań sita, dostosowany do potrzeb danego procesu, ponadto przeciwdziała nadmiernemu zużywaniu się sita – 6 Porad Dotyczących Sita Wibracyjne.

Większość producentów separatorów zaleca tzw. okres docierania. Potem należy sprawdzić poprawność dokręcenia wszystkich nakrętek i śrub, aby uniknąć późniejszych problemów z pracą przesiewacza. Z powodu drgań sita wibracyjnego zaciski wymagają regularnego dokręcania, gdyż mogą poluzować się i spowodować uszkodzenie pokładów sitowych, ram siatek i uszczelek.

Więcej informacji o sposobach i metodach uzyskiwania optymalnych osiągów przesiewacza zawiera artykuł „Sześć sposobów optymalizacji przepływów przez przesiewacze wibracyjne”.

Porada 2 – Należy starannie i w sposób prawidłowy przechowywać ramy sitowe i uszczelki oraz ostrożne obchodzić się z nimi

Uszczelki ram siatek są podatne na uszkodzenia. Należy je czyścić za pomocą odpowiednich środków czyszczących, neutralnych dla materiału uszczelek. Dla zachowania wymaganej szczelności uszczelki należy wymieniać na nowe w określonych odstępach czasu. Zapasowe uszczelki należy przechowywać w miejscu zacienionym i chronić przed słońcem (za przykład może posłużyć osłona do przechowywania ram siatek Russell Frame Guard).

Porada 3 – Należy stosować siatki dobrej jakości

Ponieważ siatka może się rozciągać w trakcie eksploatacji, należy regularnie sprawdzać i regulować jej naciąg tak, aby przesiewacz działał z optymalną wydajnością. Uszkodzenie siatki oznacza całkowite zatrzymanie linii produkcyjnej, dlatego zaleca się mieć zawsze siatki zapasowe. W razie awarii można je od razu założyć do przesiewacza i w ten sposób skrócić przestój linii. Przyczyną większości uszkodzeń siatek jest nieprawidłowe składowanie sit i niewłaściwe obchodzenie się z nimi. Dlatego części zapasowe powinny być odpowiednio zapakowane, zabezpieczone i przechowywane w bezpiecznym miejscu.

Duże znaczenie dla trwałości siatek i dokładności przesiewania ma wybór ich dostawcy. Doświadczeni, renomowani wytwórcy stosują nowoczesne metody klejenia, gwarantujące prawidłowy naciąg siatki, co podnosi ich trwałość i zapobiega poluzowaniu naciągu siatki, skutkujące nadmiernym zużyciem i obniżeniem wydajności przesiewania. Sita renomowanych producentów są starannie wykończone, nie mają ostrych krawędzi, które mogłyby skaleczyć operatora i uszkodzić przesiewacz. Renomowani dostawcy do swojej produkcji używają materiałów wysokiej jakości, dużej trwałości i dokładności wymiarowej oczek, co wpływa bezpośrednio na jakość produktu, jego stabilność i powtarzalność. Temat ten porusza wpis na naszym blogu pt. „Trzy powody, dla których warto używać siatek wysokiej jakości”.

Porada 4 – Należy regularnie kontrolować i konserwować podzespoły i części przesiewacza

Również pozostałe podzespoły wymagają regularnej kontroli i konserwacji, a wśród nich zaciski, które, jeśli są sprawne i w należytym stanie, to wówczas zapewniają odpowiednią szczelność przesiewacza i zapobiegają przesuwaniu się pokładów, skutkującym nadmiernym ich zużyciem. Należy także kontrolować łączniki elastyczne pod kątem ich zużycia, pojawienia się ewentualnych rozszczepień i nieszczelności, co może mieć miejsce, gdy łączniki nie mają swobody odkształcania się w kierunku pionowym i poziomym. W tym kontekście warto przeczytać na naszym blogu wpis “Łączniki elastyczne przesiewaczy wibracyjnych”. Zawieszenia wszelkich typów, np. gumowe czy sprężynowe, należy również regularnie kontrolować i konserwować, aby skutecznie przenosiły drgania na pokłady sitowe.


Porada 5
– Należy kupować wyłącznie oryginalne części zamienne

Większość producentów przesiewaczy oferuje komplety zalecanych oryginalnych części zamiennych. Obejmują one również części zużywające się, które wymagają regularnej wymiany.

Stosowanie oryginalnych części zamiennych, zaprojektowanych i przetestowanych specjalnie dla określonego typu czy nawet egzemplarza przesiewacza wibracyjnego, to oczywisty sposób utrzymania wydajności i skuteczności pracy urządzenia na wymaganym poziomie. Gorsze jakościowo podróbki zapewne kosztują mniej, ale często są dużo mniej trwałe, obniżają efektywność i dokładność przesiewania, a nawet potrafią spowodować uszkodzenie innych części przesiewacza i dlatego zawsze okazują się droższe. Polecamy nasze studium przypadku „Russell Finex liderem w obsłudze klienta”.

Porada 6 – Zanim cokolwiek zrobisz, zapoznaj się z instrukcją obsługi i konserwacji!

Ze względu na bezpieczeństwo przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności konserwacyjnych należy zawsze zapoznać się z instrukcją obsługi i konserwacji przesiewacza. W przypadku pojawienia się najmniejszych wątpliwości należy zadzwonić do dostawcy i zasięgnąć porady doświadczonego konsultanta technicznego.

Więcej informacji o naszych filtrach samoczyszczących uzyskacie Państwo kontaktując się z nami.