Przesiewacz z zawieszeniem gumowym lub sprężynowym

Z biegiem lat opracowano kilka podstawowych konstrukcji przesiewacz z zawieszeniem do separacji różnych materiałów. Jeden z projektów zawiera silnik wibracyjny ze zintegrowanymi łożyskami i z niezrównoważonymi obciążeniami zamontowanymi w podstawie. Podstawa jest statyczna, a wibrująca część maszyny znajduje się na sprężynowym zawieszeniu. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest Russell Eco Separator™. Jest to jeden z najbardziej powszechnie dostępnych przesiewacz z zawieszeniem na rynku, przede wszystkim dlatego, że jego konstrukcja jest bardzo prosta w produkcji.

przesiewacze wibracyjne Finex separator wyposażone w zawieszenie gumowe

Alternatywne rozwiązanie polega na zastosowaniu standardowego silnika napędowego (nie wibracyjnego) z oddzielną obudową wibrującą zamontowaną na zawieszeniu gumowym. Przykładami takich urządzeń są sita wibracyjne Finex Separator™ oraz Finex 22™ firmy Russell Finex. Większość maszyn wibruje z prędkością 1400 obr./min, lecz dzięki oddzieleniu silnika od łożysk napędowych i układu niezrównoważonych obciążeń przy pomocy zawieszenia gumowego, prędkość operacyjna może być zwiększona do 2800 obr./min.

Zawieszenie gumowe przesiewacz z zawieszeniem zapewnia:

– Wyższą wydajność

– Większą dokładność przesiewania

– Niższy poziom hałasu

Powyższe zmiany konstrukcyjne zwiększyły wydajność przesiewaczy, umożliwiając stosowanie maszyn o mniejszej średnicy bez niekorzystnego wpływu na wydajność.
Na przykład, maszyna o średnicy 22 cale, pracująca z prędkością 2800 obr./min może uzyskać znacznie lepsze wyniki niż maszyna o średnicy 48 cali, pracująca z prędkością 1400 obr./min z materiałami, które są trudne do przesiania. To udoskonalenie znalazło liczne zastosowania w różnych gałęziach przemysłu, ale chyba najbardziej popularnym z nich jest filtrowanie farb płynnych o wysokiej gęstości.

Oprócz zwiększenia efektywności i wydajności, kolejną istotną zaletą jest to, że przesiewacze wibracyjne wyposażone w zawieszenie gumoweznacznie cichsze w eksploatacji w porównaniu z sitami zawieszonymi na sprężynach. Oprócz stosowania gumy w wibracyjnym zespole zawieszenia, także montaż gumowych nóżek w podstawie przyczynia się do obniżenia poziomu hałasu w porównaniu z innymi maszynami, w których metal bezpośrednio styka się z podłożem, generując niekorzystne wibracje.